person in blue long sleeve shirt holding black and white tray
Polecane Zdrowie

Wizyta u dentysty a wykrywanie innych schorzeń

Dzięki ostatniej wizycie u stomatologa zaczęłam leczyć cukrzycę. Jak to możliwe, że dentysta wykrył coś, czego zupełnie nie byłam świadoma? Jeśli jesteście tak samo zdziwieni, jak ja byłam podczas tamtej wizyty i chcecie wiedzieć, jakie problemy zdrowotne może wykryć wasz lekarz, to zachęcam was do lektury.

Rutynowa kontrola

Pół roku od ostatniej wizyty, według zaleceń mojego dentysty, zgłosiłam się na przegląd jamy ustnej. I nie ukrywam, szłam do niego również z pewnym krępującym problemem. Część z was może domyśla się, że chodzi o przykry zapach z ust. Zanim jednak przyszłam do lekarza, to próbowałam niezliczoną ilość różnych specyfików, byleby oddech był świeży. Niestety nic nie pomogło. Z tego też względu wstydziłam się iść do stomatologa, ale byłam już umówiona, więc ostatecznie poszłam. Dentysta  obejrzał zęby i po krótkiej wymianie zdań domyślił się, że przyszłam jeszcze z innym problemem. A ponieważ wie, że dbam o higienę jamy ustnej jak mało kto, to zapytał czy miewam może problemy z żołądkiem, czy zdarza mi się refluks. Odpowiedziałam, zgodnie z prawdą, że nie. I w tym właśnie momencie oznajmił mi, że może to być cukrzyca i skierował mnie na dodatkowe badania, które niestety to potwierdziły. Za jakiś czas wróciłam do dentysty, żeby mu podziękować i po dłuższej rozmowie dowiedziałam się, jakie problemy zdrowotne jest w stanie wykryć u swoich pacjentów. Postaram się tym teraz z wami podzielić.

Biały nalot na języku

Nie musi on od razu oznaczać jakiejś choroby. Może wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej i w głównej mierze z niedbania o przestrzenie międzyzębowe. Powodować mogą go również leki, które przyjmujecie, w tym antybiotyki. W niektórych przypadkach nalot ten może oznaczać grzybicę jamy ustnej. Jeśli dotąd nie chorowaliście, a grzybica dała o sobie znać, może to zwiastować poważniejsze problemy, takie jak cukrzyca, anemia, a nawet HIV.

Blade dziąsła

One również mogą świadczyć o anemii. Ponieważ choroba ta ma kilka typów, to aby dobrać odpowiednie leczenie, trzeba wykonać badania krwi.