grayscale photography of faucet
Polecane Technologia

Oczyszczanie wody metodą nanofiltracji

Nanofiltracja to najmłodsza metoda uzdatniania wody i najbardziej rozwijana spośród wszystkich membranowych technologii filtracji. Pod wieloma względami technika ta jest podobna do procesu odwróconej osmozy, a to z uwagi na wykorzystywanie membrany półprzepuszczalnej oraz zasady dyfuzji płynów. Na czym dokładnie polega oczyszczanie wody za pomocą nanofiltracji?

Na czym polega nanofiltracja?

Celem nanofiltracji jest uzyskanie czystej, zdatnej do spożycia wody, pozbawionej szkodliwych substancji. Proces ten polega na zastosowaniu membrany jako separatora wody o różnej zawartości związków chemicznych. Wytworzone w ten sposób ciśnienie powoduje, zgodnie z zasadą dyfuzji, przedostawanie się wody przez membranę, na której zatrzymują się niechciane cząsteczki. W przypadku nanofiltracji wykorzystuje się nanotechnologię, dzięki czemu membrana ma precyzyjnie określoną porowatość, nieco większą niż w przypadku techniki odwróconej osmozy. W rezultacie woda zostaje oczyszczona aż do poziomu jonów, co oznacza, że usunięte zostają z niej wszelkie makrocząsteczki, bakterie, wirusy, a także małe związki chemiczne i jony dwuwartościowe, czyli np. azotany, pestycydy, metale ciężkie czy węglany wapnia. Przepuszczane są natomiast jony jednowartościowe, a więc pierwiastki, takie jak magnez, wapń czy  sód.

Zalety nanofiltracji

To właśnie ta cecha nanofiltracji, czyli zachowywanie niektórych cząsteczek w wodzie, uważana jest za jej największą zaletę, co wyjaśnia nasz rozmówca – ekspert z firmy zajmującej się technologiami filtrowania wody Global Water sp. z o.o. w Czeladzi: Przepuszczanie w trakcie nanofiltracji jonów jednowartościowych do przefiltrowanej wody sprawia, że jest ona bogata w tak cenne naturalne związku mineralne. Czyni to proces uzdatniania wody prostszym i bardziej ekonomicznym. Dlaczego? Ponieważ w przeciwieństwie do procesu odwróconej osmozy, który prowadzi do powstania wody demineralizowanej, otrzymujemy wodę z cennymi jonami. Filtry RO z kolei wymagają dodatkowo mineralizatorów wody – wkłady te trzeba czyścić i wymieniać, co wiąże się z nakładami czasu, pracy i pieniędzy. Nanofiltracja to sposób na szybkie i łatwe uzyskanie wody z cennymi minerałami mniejszym nakładem kosztów. Odrzut wody przeznaczonej do kanalizacji jest tu bowiem co najmniej o połowę mniejszy niż w przypadku odwróconej osmozy, a niższe ciśnienie potrzebne przy tej technologii pozwala zaoszczędzić energię. Do tego dochodzi wysoka wydajność membran eliminująca konieczność magazynowania czystej wody – proces odbywa się na bieżąco. Warto jednak zaznaczyć, że nanofiltracja – w przeciwieństwie do filtrów RO – nie zmiękcza zupełnie wody, a jedynie redukuje częściowo jej twardość. Metoda uzdatniania wody powinna więc ściśle odpowiadać naszym możliwościom i potrzebom.